ارزش های مهم زندگی خود را شناسایی کنید و معجزه آنها را در موفقیت خود شاهد باشید

ارزش

در این روزها اگر جستجوی مختصری در مورد افراد موفق و موفقیت کرده باشید، متوجه میشوید که تعداد زیادی از افراد به دنبال موفقیت در رشد شخصی، روابط، کسب و کار و … هستند و به تبع آن افرادی دیگری نیز سعی در برگزاری دوره ها و نوشتن مطالبی در زمینه موفقیت هستند که در نفس خود کار قابل ستایشی است.

اما کمک این افراد چقدر در راهنمایی ما به سوی موفقیت می توانند  مفید باشند؟  آیا این مطالب ما را در شناسایی ارزش هایمان کمک می کند؟ این مطالب و دوره ها تا چه اندازه در موفق کردن افراد تاثیر گذار است؟ آیا این دوره ها و مطالب برای همه تاثیر گذار است و برای همه به یک شکل جواب میدهد؟ این ها سوالاتی هستد که مجال پاسخ به آنها به تنهایی در یک مقاله نمی­گنجد مطالبی که در این نوشتار ارائه می شود تا میزان زیادی میتواند شما را در پاسخ به  این سوالات کمک کند.

اغلب افراد با الگو برداری از افراد موفق اقدام به هدف گذاری می­کنند و سعی دارند به اهدافی که این افراد به آن رسیده­اند، دست یابند. این نوع نگرش، اقدامی به جاست و در مرحله ای از اقدام برای زندگی موفقیت آمیز لازم و مفید است. ولی در درجه اول توجه به نکات و شناخت جوانبی دیگر می تواند در موفقیت افراد نقش اساسی تری را ایفا کند که عدم رعایت آن می تواند ذهن افراد را به این سوال که چرا اغلب افراد با توجه به رعایت همه این موارد، به موفقیت مورد نظر دست پیدا نمی کنند، درگیر کند؟ مسئله به تعریف هدف و تفاوت آن با ارزش هایی که افراد در زندگی دارند مربوط می شود. به عنوان مثال بعضی از افراد با مشاهده زندگی اشخاصی موفق که در رشته خاصی مشغول به فعالیت هستند و تنها با مشاهده جنبه های بیرونی و معدود جوانب زندگی آنها اقدام به هدف گذاری یا الگو قراردادن این افراد می کنند.

شاید مشاهده نتایج زندگی افراد موفق، اشخاص را به این نتیجه برساند که تنها با دیدن نتایج زندگی انها، می توانند اهدافی مانند اهداف آنها را برای خود انتخاب کنند وهمان موفقیتی که فرد موفق به آن دست یافته است را کسب کنند. که در اغلب موارد این افراد به آن سطح از موفقیت نمی رسند.  که این نتیجه می­تواند ناشی از دو عامل مهم باشد:

  • عامل اول به شناخت سطحی فرد از ارزش ها  و ویژگی های شخصی اش مربوط می­شود.

افراد وقتی که شخص موفقی را مشاهده می­کنند و زندگی آن شخص برای آنها تحسین بر انگیز است در واقع این افراد جنبه هایی را در زندگی فرد موفق می­بینند که با ارزش های آنان همخوانی دارد. به عبارتی فرد موفق ویژگی هایی دارد که برای افراد ارزش محسوب می­شود. ممکن است با دیدن اشخاص موفقی که پول زیادی را در زندگی خود بدست آورده­اند، یا از سلامت جسمی و روانی بالایی برخوردارند، یا اینکه روابط اجتماعی خوبی دارند و… به الگوبرداری و دنبال کردن اهداف فرد مورد نظر اقدام کنند. اگر چه این اقدام به خودی خود عمل نادرستی نیست و بلکه الگوبرداری از این افراد می­تواند بسیار مفید باشد. ولی این نوع الگوبرداری کافی به مقصود نمی­باشد.به عنوان مثال اگر یکی از ارزشهای فردی در زندگی مسافرت کردن و دیدن از نقاط مختلف دنیا و آشنایی بیشتر با فرهنگ جوامع دیگر باشد شاید مشاهده فرد موفق دیگر که مدیر ارشد یکی از ارگانهای دولتی است برای این فرد به دلیل اینکه از بعضی جهات ارزشهای مشابهی با هم دارند جذاب باشد.در اینجا میتوان به ارزش درآمد یا ارزش جایگاه اجتماعی شخص مدیر ارشد اشاره کرد که برای فرد مورد نظر هم ارزش محسوب می­شود، ولی سوال اینجاست که آیا فردی که ارزش مسافرت زیاد و اقامت در کشورهای مختلف  را در زندگی برای خود انتخاب کرده است، می­تواند بر اساس ارزش های مدیر ارشد اقدام به هدف گذاری کند و اهدافی مانند اهداف او را دنبال کند؟

موضوعی که در درجه اول حایز اهمیت است، اولویت بخشیدن به تعیین و شناخت تمامی ارزشهای شخصی، اجتماعی و خانوادگی فرد می باشد که پس از گذشت این مرحله فرد میتواند هدف گذاری کرده و با سرعت بیشتری به سوی خواسته­های خودش گام بردارد. در این حالت اهداف و ارزشهای فرد در یک راستا قرار گرفته و اتفاقات جالبی که می­افتد این است که فرد به دلیل شناخت کافی از خود و ارزش­هایش از شاخه ای به شاخه دیگری نمی­رود و سرعت دستیابی به اهدافش نیز بالا بوده چرا که فرد با استفاده از این تکنیک تمرکز بیشتری روی اهداف داشته و احساس می­کند رسالت واقعی خود را یافته است.

  • عامل دوم در عدم دستیابی به اهداف؛ در نظر گرفتن ارزشهای دیگران به عنوان هدف می­باشد

اغلب افراد ارزش های افراد دیگر را به عنوان هدف خود انتخاب می کنند نه اهداف آنان را. که در نتیجه این نوع از هدف گذاری برای این دسته از افراد نمی تواند نتایج مطلوبی را به بار بیاورد. شاید تاکنون مرجعی به روشنی تفاوت ارزش­ها و اهداف را بیان نکرده باشد که این امر موجب سوء تعبیر از طرف بیشتر افراد شده است. ارزش ها با اهداف از جهات مختلفی با هم تفاوت دارند. شما ارزش های خود را می توانید به صورت کلی بیان کنید مانند مسافرت کردن، داشتن یک زندگی معنوی، داشتن شغل پر رونق و… ولی در انتخاب اهداف برای اینکه بتوانیم به آنها دست پیدا کنیم جزئیات بیشتری را باید رعایت کرد که از جمله می­توان به “وضوح ” در تعیین اهداف اشاره کرد شما در تعیین اهداف نمی توانید هدف خود را به صورت کلی بیان کنید. به عنوان مثال شما شاید دوست داشته باشید تحصیلات عالی دانشگاهی داشته باشید ولی داشتن “آرزوی تحصیلات عالی” به تنهایی هدف محسوب نمی شود. شما باید مشخص کنید که در چه رشته ای و در چه زمانی و در کدام دانشگاه قصد دریافت مدرک عالی دارید. این یکی از تفاوتهایی ارزش با هدف است. وضوح باعث فعال شدن قانون توجه میشود. بر اساس این قانون شما اگر به هر چیزی بیشتر توجه کنید و در مورد آن به دقت هدف گذاری کرده و با جزئیات مجسم کنید راههای بیشتر برای دستیابی به آن را به سوی خود جذب میکنید در واقع این امر باعث گسترش موضوع مورد علاقه در زندگی شما می شود که به تبع آن دستیابی به اهداف راحت تر و سریعتر اتفاق می­افتد.

نتیجه :

تا اینجا می­توان به این نتیجه رسید که افراد موفق نسبت به ارزش­های خود در زندگی شناخت کافی دارند و اهداف خود را بر اساس ارزش های خودشان در زندگی تعیین می­کنند که این ناشی از باور این افراد به ویژگی منحصر به فردی است که دارند و آنها را از بقیه افراد متمایز میکند همچنین این افراد در تعیین دقیق اهداف خود با وضوح و جزئیات  تخصص دارند که این خود دلیلی بر دستیابی سریع و راحت به اهدافشان می­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *