نگرانی و اضطراب را چگونه با استفاده از چند راه حل ساده در زندگی برطرف کنیم؟

نگرانی

شاید این تجربه در بین همه افراد مشترک بوده که گاهی اوقات دچار نگرانی و اضطراب می شوند. فارغ از اینکه بدانیم دلیل نگرانی و اضطراب در ما چیست و چه عواملی در ایجاد آن نقش داشته اند، در اکثر اوقات برطرف کردن آن و ایجاد احساس رضایت و شادمانی برای افراد احساسی به مراتب بهتر از بررسی عوامل آن پدید می آورد. شاید بعضی از افراد با این نوشته ما در اینجا مخالف باشند و بیشتر با این حالت موافق باشند که بررسی مسئله و علل ایجاد نگرانی، باعث شناسایی بیشتر آن و درنتیجه رفع بهتر نگرانی خواهد شد. ما نیز با این نظر تا حدودی موافقیم ولی آیا برای رفع یک نگرانی بهتر نیست ابتدا سطح عواطف و احساسات خود را تغییر داده و در مرحله دوم اگر لازم بود اقدام به بررسی علل ایجاد نگرانی کرد؟ در بیشتر اوقات تنها با تغییر در عواطف و احساسات، بررسی علل ایجاد آن اهمیت را از دست خواهد داد. این تجربه را اکثر افراد در زندگی خود بارها مشاهده کرده اند.
در اینجا میخواهیم شما را با دو ابزار خیلی ساده و موثر در رفع سریع اضطراب و نگرانی آشنا کنیم که تاثیر فوق العاده ای در تغییر احساسات و بهتر کردن آنها خواهد داشت. کافی است برای رفع نگرانی های خود از آنها استفاده کرده تا معجزه آنها را شاهد باشید.
در بعضی اوقات افراد دچار نوعی از نگرانی میشوند که به طور واضح دلیل آن را نمی دانند. معمولا این نوع از نگرانی با بی حوصلگی و کج خلقی در افراد ظاهر می شود. به عنوان مثال می توان به نوعی از نگرانی های افراد در بعد از ظهر روزهای جمعه و تعطیل اشاره کرد. شاید عوامل بسیاری در ایجاد نگرانی دخیل بوده و فرد در آن موقع دلیل نگرانی خود را در خاطر نداشته باشد. در این حالت رفع نگرانی و بکارگیری تکنیکی برای رفع نگرانی از بررسی عوامل آن که به احتمال زیاد ممکن است خیلی مهم نباشد، بهتر است (دلایل اگر خیلی اهمیت داشتند افراد به راحتی آنها را از یاد نمی بردند). در بعضی از موارد دیگر ممکن است افراد دلیل نگرانی و اضطراب خود را بدانند ولی قصد دارند از آن رها شده و نگرانی خود را سریعا برطرف کنند. که گاهی اوقات در آن لحظه نمی دانند به چه طریقی از دست نگرانی رهایی یابند. ابزارها و تکنیک های زیادی برای رفع نگرانی وجود دارند که ما در اینجا می خواهیم دو ابزار فوق العاده قوی و در عین حال ساده را معرفی کنیم که همیشه و در هر لحظه در دسترس شما قرار دارند:

 ۱- تنفس؛

breathing

بیشتر افراد بر این تصور هستند که نفس کشیدن به دلیل اینکه عملی ساده است، بسیار دور از انتظار است که از طریق آن بتوان نگرانی و اضطراب خود را رفع کرد، این در صورتی است که جریان تنفس در بدن ما آنچنان راحت اتفاق می افتد که توجه زیادی به آن نمی شود.
اگر دقت کرده باشید سطح نفس کشیدن در حالتهای احساسی متفاوت در بین افراد کاملاً متغییر است به عبارتی تنفس شما همچون علامتی حالت احساسی شما را نمایش می دهد. به عنوان مثال افرادی که اضطراب دارند و نگران هستند به صورت سطحی نفس می کشند و افرادی که عصبانی می شوند عمق نفس آنها نسبت به افراد نگران بیشتر است و از طرفی افرادی که خوشحال هستند و بیشتر اوقات لبخند بر لب دارند نسبت به دو گروه دیگر عمیق تر نفس می کشند.
با ذکر نکات بالا به این نتیجه رسیدیم که حالت احساسی شما در جریان تنفس شما تغییر ایجاد می کند. ولی سوال اینجاست که چه چیزی تعیین کننده حالت احساسی شماست؟ یا اصولاً کدام پدیده در حالت احساسی شما تغییر ایجاد می کند؟ شاید تعجب کنید که با برعکس کردن حالت فوق می توانید احساسات خود را تغییر دهید. به عبارتی شما با توجه کردن به جریان تنفس، حالت احساسی خود را به حالتی بهتر تغییر دهید. در اینجا می خواهیم با اجرای شکل صحیح تنفس کشیدن در کوتاه ترین زمان حالت احساسی خود را از نگرانی به حالت احساسی بهتر تغییر دهیم. برای انجام تنفس صحیح و بهتر کردن حالت احساسی خود از حالت نگرانی و اضطراب با کمک تنفس رعایت دو نکته ضروریست؛

نکته اول؛ نفس کشیدن باید به صورت شکمی(دیافراگمی) باشد ؛

اکثر افراد در هنگام نفس کشیدن سعی می کنند که با وارد شدن اکسیژن به ششها، به قفسه سینه خود فشار بیاورند که این یک روشی اشتباه در نفس کشیدن است. در نفس کشیدن به صورت شکمی این شکم شماست که باید در جریان دم و بازدم حرکت کند. به عبارتی با وارد شدن اکسیژن به شش های شما این بار به جای فشار بر قفسه سینه شش های شما به دیافراگم و سمت احشای داخلی شکم شما فشار وارد کرده که این حالت باعث می شود که در جریان دم و بازدم، شکم شما جلو عقب برود. با نگاهی به نحوه نفس کشیدن نوزاد در هنگام خواب می توانید این روند را به خوبی مشاهده کنید. شما می توانید با قراردادن یکی از دستهایتان بر روی قفسه سینه و قرار دادن دست دیگر بر روی شکم در هنگام نفس کشیدن از شکل صحیح تنفس خود مطمئن شوید. در این حالت اگر دستی که روی شکم شماست بر اثر تنفس حرکت کند، نشان می دهد که شکل تنفس شما صحیح است.

نکته دوم؛ رعایت زمانهای دم، حبس و بازدم

ذکر این نکته ضروری است که علاوه بر تنفس عمیق به صورت شکمی، رعایت زمانهای دم، حبس و بازدم نیز در بهتر کردن حالت احساسی شما نقش موثری دارد که بیشتر افراد به آن توجه چندانی نمی کنند. شما برای اجرای بهتر و دقیق تر تنفس، می توانید از تکنیک دو چهار شش استفاده کنید. به این صورت که عمل دم را ظرف ۲ ثانیه به صورت شکمی انجام دهید، به مدت ۴ ثانیه نفس خود را حبس کنید و ظرف ۶ ثانیه عمل بازدم را کامل کنید.
با اجرای تکنیک تنفس و رعایت دو نکته اصولی در نحوه تنفس، شما در مدت چند دقیقه کوتاه میتوانید نگرانی و اضطراب را در خود به طور کلی از بین ببرید. توصیه ما برای شما این است که روزانه ۵ الی ۱۰ دقیقه این عمل را انجام دهید. بعد از مدت کوتاهی از معجزه آن شگفت زده خواهید شد.

۲- نگاه کرده به دور دستها؛

نگرانی

این تکنیک ساده همیشه و در هر کجا در دسترس ما بوده ولی بیشتر افراد از تاثیر فوق العاده آن غافل بوده اند. با تحقیقی که از افراد موفق و شیوه زندگی آنها صورت گرفته است، پی برده اند که این افراد به صورت روزانه پیاده روی کرده و حین پیاده روی به دوردستها خیره میشوند.
شما با انجام این تکنیک و با حالت احساسی که در مدت کوتاهی بعد از شروع آن که به شما دست می دهد متوجه تاثیر شگرف آن می شوید. با اجرای این تکنیک می توانید حین پیاده روی با نگاه کردن به دور ولی در نظر داشتن اطراف خود به مدت دقایقی به صورت روزانه یا هر موقعی که احساس نگرانی یا اضطراب داشتید، حس و حال خود را بهتر کرده و در نتیجه مسائل و مشکلات را با تسلط بیشتر حل خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *