هفت نوع نگرش برای ایجاد زندگی همراه با شادی و آرامش

ravanesabz.com

تا حالا اتفاق افتاده در مواقعی دوست دارید نسبت به اوضاع و شرایط خودتون نگرش مثبتی داشته باشید، ولی نمیدونید به چه صورت افکار مثبت را در خودتون بوجود بیاورید؟ شاید بعضی مواقع تلاش شما باعث شده که بیشتر احساس نگرانی کنید تا اینکه احساس خوبی را در خود بوجود بیاورید. تلاشی که شما دوست دارید در شما احساس خوبی را بوجود بیاورد به دلیل ناکامی و بکارگیری روش نادرست، شما را افسرده تر می کند.
اگر دقت کرده باشید این روزها افراد، از واژه تفکر مثبت در کار، تفریح، روابط و … صحبت می کنند و تا اینکه شما به مشکلی بر خورد کردید بلافاصله به شما توصیه می کنند که شیوه تفکر مثبتی داشته باشید و اوضاع را از دریچه ای دیگر مشاهده کنید. و شاید شما هم در این لحظات سعی کنید به توصیه آنها عمل کنید ولی بعد از مدتی احساس میکنید که جملات کلیشه ای این دوستان، مقالات یا فایلهای انگیزشی را به کل فراموش کرده اید. تا حالا از خودتان این سوال را پرسیده اید که مشکل از کجاست؟
علاوه بر کلیشه ای و کلی بودن مفاهیم آنها شاید یکی از دلایل دیگر به این خاطر است که شما بر خود لازم میدانید که در حالت خاصی باید قرار بگیرید و این جملات را در ذهن خود مرور کنید تا اینکه بتوانید به اصطلاح فرد مثبت اندیشی باشید. در صورتی که ما برای ادامه زندگی نیاز داریم که در محیط های مختلف و با افراد مختلف که دیدگاه های متفاوتی نسبت به زندگی دارند، مشارکت داشته باشیم. و این تعامل با افراد مختلف در محیط های جوراجور ممکن است از دید بسیاری عامل عدم رشد شخصی باشد در صورتی که برعکس بر اساس تحقیقات، شرایط و موقعیت های مختلف بستر بهتری را برای افراد فراهم خواهد کرد.
اگر توجه کرده باشید متوجه می شوید دلیل وجود نگرش منفی در بعضی از محیط ها، ناشی از یک سری تفکرات و رفتارهایی منفی در آنها می باشد که شما با تغییر توجه و ایجاد رفتارها و تفکرات درست و مثبت می توانید در بین اطرافیان خود تاثیر گذار بوده و آنها را به تغییر در رفتار به صورت ناخودآگاه تشویق کنید(البته ذکر این نکته ضروری است که شما در صورتی که قادر به ترک محیط های نامناسب هستید تا جایی که امکان دارد باید از حضور در آنها خودداری کنید). در این مقاله می خواهیم شما را با چند روش ساده که باعث تغییر در نگرش شما می شوند آشنا کرده و به تبع آن شیوه تفکر مثبت را به شما یادآوری می کنند که بکارگیری آنها به صورت مداوم و روزانه می تواند شما را در ایجاد تفکر مثبت به آسانی راهنمایی کند:

نگرش اول: خودتان را تنها با قابلیتهای خودتان مقایسه کنید؛

ravanesabz.com
ravanesabz.com

همه ما در زندگی لحظاتی داشتیم که خود را از دیگران کم ارزش می دانیم و در مورد خود دچار تردید می شویم. دکتر ماکسول مالتز روانشناس برجسته قرن بیستم نوشته است: «بیش از نود درصد مردم جهان احساس حقارت یا خود کم بینی دارند». دلیل اینکه این همه افراد در باره زندگی، شکل ظاهر، مهارتها و توانایی های خود چنین احساسی دارند این است که بیشتر اوقات، خود را باقهرمانان مرد و زن فیلمها مقایسه می کنند.
مشکل اینجاست که ما خود را با بقیه افراد مقایسه می کنیم. شما این درک را در خود بوجود آورید که خودتان باشید و نباید خود را با دیگران مقایسه کنید. شما از کسی با ارزش تر یا کم ارزش تر نیستید. خداوند هریک از ما را منحصراً یگانه آفریده است. و موقعیت، شکل و جایگاهی که اکنون در آن قرار داریم همان حالتی است که مدنظر خداست و بپذیریم که دنیا برای رشد و تغییر به همین شرایطی که داریم، نیاز دارد. وقتی که به این درک دست پیدا کنیم تغییرات بنیادی را ابتدا در نوع احساس و به دنبال آن در همه جوانب زندگی شاهد خواهیم بود. کسی که باید با آن خود را مقایسه کنید خودتان هستید. میزان موفقیت خود را از مقایسه قابلیت هایتان با آنچه انجام داده اید، می توانید بدست آورید. اگر هر روز بهترین تلاش خود را بکنید،«بهترین» خواهید بود.

نگرش دوم: موهبت ها و نعمت هایی که به شما داده شده است را در نظر آورید؛

ravanesabz.com
ravanesabz.com

شاید تعجب کنید که حدود صدوپنجاه سال پیش میانگین طول عمر انسان تنها ۴۰ سال بود در صورتی که امروزه افراد بیش از هفتادوچهار سال عمر می کنند. چند سال پیش مادران از ترس اینکه فرزندانشان دچار بیماری فلج اطفال نشوند آرام و قرار نداشتند در حال حاضر آمار مبتلایان به این بیماری در کشور به صفر رسیده است.
عصر حاضر بهترین دوران برای زندگی کردن، کار کردن و تشکیل خانواده است. امکانات در زمینه های حمل و نقل، بهداشت و درمان، ارتباطات و.. که در این دوران شاهد آن هستیم، در گذشته وجود نداشتند. مواهبی که هم اکنون در دسترس همه است و زندگی را برای ما دلپذیرتر کرده است. و از همه آنها مهم تر سلامتی که به ما هدیه داده شده و با وجود سلامتی است که از سایر امکانات می توانیم برخوردار شویم.
برای ایجاد این نوع نگرش کافیست شب ها قبل از خواب و صبح ها بعد از بیدار شدن پنج موهبت خود را در نظر آورید بعد از اینکه مدتی آن را در ذهن مجسم کردید، خدا را بابت داشتن انها شکر کنید. این تمرین ضامن شروع روزی با اتفاقات زیبا و خوابی راحت که با تکرار روزانه آن می توانید تغییرات بزرگی را در زندگی خود خلق کنید.

نگرش سوم: در همه امور شوخ طبع باشید؛

ravanesabz.com
ravanesabz.com

هیچ تضمینی وجود ندارد که زندگی مطلوب و بدون دغدغه باشد. در عوض، می توان این باور را داشت که برخی اتفاقات عجیب ممکن است پیش آیند. اما اگر بیاموزیم که با وقایع غیر منتظره با شوخ طبعی و خوش بینی روبرو شویم، می توانیم سرحال و خوش روحیه باشیم.
با داشتن نگرشی درست با کمی شوخ طبعی میتوانید همان کاری را بکنید که «مال هنکوک» کارکاتوریست مشور کرد. مال هنکوک هنگامی که در مدرسه بود استعداد فراوانی در ورزش داشت که می توانست آینده درخشانی را برایش رقم بزند. ناگهان در اثر یک حادثه از کمر به پایین فلج شد که بعد از سپری کردن روزهای غم انگیزی سعی کرد نگرش خود را نسبت به آن اتفاق و زندگی عوض کند. مال وقتی که در بیمارستان بستری بود مناظر اطراف خود را نقاشی می کرد. در یک روز او به جای اینکه از دست پرستاری عصبانی شود که باعث بیدار شدن او در ساعت ۳ بعد از نیمه شب شده بود، اقدام به کشیدن طرح کارتونی او همراه با طنز کرد. پس از مدتی پرستار ها برای دیدن کردن از طراحی های طنز آمیز مال هنکوک به اتاق او می رفتند. این اقدام مال باعث شد که با پس از مدتی طرح های خود را به منظور چاپ به یک مجله بدهد که استقبال فراوان از طراحی های او در مدت کوتاهی توانست تحت عنوان کاریکاتوریست، شغل موفقی برای خود دست و پا کند.
مال درسی گرفت که برای همه ما مهم است و آن اینکه، حتی اگر در شرایطی کاری هستید که کاری از دستتان ساخته نیست(در اینجا مانند فلج شدن)، دست کم نگرش خود را در مورد آن شرایط عوض کنید.

نگرش چهارم: نگرانی های خود را به هر طریق ممکن رفع کنید؛

ravanesabz.com
ravanesabz.com

آیا شما فردی هستید که بیشتر اوقات نگران است؟ این روز ها آدم ها برای فراموش کردن نگرانی هایشان در مورد مسائل بی اهمیت به انواع مختلف داروها پناه می برند. چرا نگرانی دشمن شماست؟ زیرا نگرانی موجب نابودی شما می شود. به گفته دکتر چارلز مایو، «نگرانی بر دستگاه گردش خون و اعصاب اثر می گذارد. آیا تابحال فردی را دیده اید که در اثر کار زیاد بمیرد؟ اما بسیاری از مردم بر اثر شک و تردید و نگرانی جان خود را از دست می دهند.»
به گفته روانشناسان چهل درصد نگرانیهای ما هرگز اتفاق نمی افتند و سی درصد آنها قبلاً اتفاق افتاده اند. دوازده درصد نگرانی های بی اساس مربوط به سلامتی هستند. ده درصد دیگر، مربوط به نگرانی های متفرقه ای است که عملاً بیهوده اند. با این حساب بر اساس این تحقیقات بیشتر مردم در نود و دو درصد موارد نگرانی های بی مورد دارند و اگر گفته دکتر چارلز مایو درست باشد، این نگرانی ها ما را می کشند.
پیشنهاد می کنیم که نگران چیزی نباشید که قادر به تغییر آن نیستید. در عوض انرژی و توان خود را بر روی موارد مثبت و سازنده بکار بگیرید. اگر اوضاع زندگی بر وفق مراد نیست، نگران نباشید و خود را عذاب ندهید، بلکه در مورد آن کاری انجام دهید. از نگرانی هایتان بکاهید و بر میزان عمل خود بیافزاییید.
«نگرانی مثل صندلی مادربزرگ است که شما را تکان می دهد ولی با این همه حرکت شما را به مقصد نمی رساند».

نگرش پنجم: اطرافیان خود را تحسین کنید؛

ravanesabz.com
ravanesabz.com

احتمالاً تا بحال اصطلاح مثبت بینی را شنیده اید، عده ای این اصطلاح را مثبت یابی می نامند. مهم نیست که چه اسمی روی آن می گذارید مهم احساساتی مثبتی است که در هر جایی که می روید باید در آنجا بگسترانید. به تعریف کردن از دوستان، همکاران و اعضای خانواده عادت کنید. اگر دقت کرده باشید شما می توانید از هر کسی که بخواهید می توانید عیب جویی کنید، به عبارتی همه مردم جنبه هایی در زندگی دارند که سایرین به زعم خودشان می توانند آن ویژگی را به عنوان نقطه ای منفی تعبیر کرده و در مورد آنها بدگویی کنند. و هیچ کس از این قاعده مستثنی نیست. ولی با تغییر مثبت در نگرش می توانید نکات و ویژگی های مثبتی را در افراد مشاهده کنید و آنها را به خاطر آن ویژگی ها تحسین کنید. وقتی در ظاهر چیز مثبتی را برای تحسین در افراد نمی یابید، فراتر بروید، و چیز مثبتی برای تحسین بیابید. این کار تلاش و خلاقیت شما را می طلبد. دقت کنید اگر که برای استعداد دیگران، تحسین صادقانه و قدردانی به عمل آید، نتیجه ای که در اثر این تلاش بدست خواهید آورد، هدیه ای ارزشمند خواهد بود. ذکر یک نکته طلایی را در اینجا لازم میدانیم؛ برای آنکه هر روز نگرشی شاد و سالم داشته باشید، یکی از بهترین راهها این است که کمک کنید تا دیگران چنین نگرشی داشته باشند. وقتی که نکته ای مثبت را در فردی مطرح می کنید، بازتاب آن را در خود می بینید. هر وقت که کار نیکوی کسی را صادقانه و از صمیم دل تحسین می کنید، نوعی گرمی مطبوع به درون شما راه می یابد. از اینرو اگر امروز گرمی درون در شما نیست می توان نتیجه گرفت که شاید به این دلیل است که کسی را صادقانه تحسین نکرده اید.

نگرش ششم: به جزئیات توجه کنید؛

ravanesabz.com
ravanesabz.com

آنچه در بازی زندگی نقش اساسی و تعیین کننده دارد اغلب چیز های عمده نیستند بلکه بیشتر آن موارد جزئی هستند که باید به آنها بیشتر توجه کرد. مهم نیست که ساعت شما چهار ساعت عقب یا جلو تر است. می توانیم سریعاً متوجه آن شویم و آن را تنظیم کنیم. اما اگر ساعتی چهار دقیقه جلو یا عقب باشد، چیزی نیست که براحتی بتوان متوجه آن شد. چار دقیقه تاخیر می تواند شما را از پرواز با هواپیما به مقصد مورد نظر باز بدارد.
گاهی موارد جزئی و کوچک روی نتیجه کار تاثیر فوق العاده ای می گذارند. به عنوان مثال اگر از شخصی غریبه که تازه وارد اتاق شما شده است بخواهید، بنشیند و درخواست خود را با عبارت «لطفا بنشینید» ادا کنید، او با کمال میل خواهد نشست ولی اگر خواسته خود را با کلمه «بنشین» ادا کنید، ممکن است فرد بنشیند ولی در چهره اش علامت سوال و تعجب دیده خواهد شد. و همینطور اگر با واژه ای غیرمحترمانه از وی درخواست شود که بنشیند، احتما اینکه عکس العمل ناخوشایندی از خود نشان دهد زیاد است. پس سعی کنید به جرئیات بیشتر توجه کنید و از الفاظ مؤدبانه در گفتار استفاده کنید.

نگرش هفتم: دایره المعارفی از واژگان مثبت در ذهن خود داشته باشید؛

ravanesabz.com
ravanesabz.com

اگر سرزندگی و نشاط می خواهید، از واژه های مثبت استفاده کنید. امروزه بیشتر افراد منفی نگر در مورد چراغ قرمز، محدودیتهایشان، سرما خوردگی، آلودگی هوا و تعطیلات آخر هفته صحبت می کنند. و اگر دقت کرده باشید این افراد با استفاده از همان واژه ها احساسات شبیه به آنها را در زندگی برای خود خلق می کنند که نتایج آنها در زندگی در راستای همان افکار و احساسات می باشد. شاید تعجب کنید که افرادی هستند که سرما نمی خورند و این افراد گاهی حتی احساس گرما می کنند. روزهای تعطیل برای آنها معنایی ندارد بلکه تمام آن روزها فعالند و تمام چراغ ها برای آنها سبز هستند.
تنها گام موثر برای ایجاد چنین شور و اشتیاقی استفاده از واژه های مثبت است. شاید بدون استفاده از این واژه ها زنده بمانید، اما آیا هدف ما فقط زنده ماندن است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *